Thursday, 20 January , 2022
امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ - 17 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 828
  پرینتخانه » اتاق خبر تاریخ انتشار : 09 سپتامبر 2021 - 16:03 | 34 بازدید | ارسال توسط :

سوداگری زمین در روستای ییلاقی نظم‌آباد

روستای ییلاقی نظم‌آباد در فاصله ۲ کیلومتری اراک به‌واسطه سوداگری زمین و در سایه غفلت مسئولان در آینده نزدیک به یکی از کانون‌های بحران تبدیل می‌شود.

سوداگری زمین در روستای ییلاقی نظم‌آباد

به گزارش روستانیوز به نقل از مهر، در هیاهوی شب گم شده است، پر نور و پر فروغ است، با درخشش ستاره‌های آسمان شب اراک رقابت می‌کند، ویلاهایی که با نورپردازی خاص ظاهر آن را زیباتر کرده‌اند، ویراژ ماشین‌ها با طنین صدای موسیقی بالایشان آرامش شب را به هم زده ولی از تلالو نور ویلاها نمیکاهد. اینجا روستای نظم آباد است ولی چیزی که در این آبادی به چشم نمی‌خورد نظم است. به جای اینکه به روستا شبیه باشد بیشتر به یکی از مناطق بالاشهر ییلاقی شبیه است که در نور ویلاهای انبوه آنجا گمشده است، به جای اینکه کتابخانه، مساجد، مدرسه و مکان‌های عمومی ورزشی در این روستا به چشم بخورد تا چشم کار می‌کند مشاور املاک در این روستاها تأسیس و در حال فعالیت است، خبری از رفت آمد مردم روستا نیست ولی به جای آن عبور و مرور و کورس ماشین‌ها در جاده این روستا به چشم می‌خورد هر چه هست اینجا روستا نیست.

بارها در رسانه‌های مختلف از اهمیت روستاها و حفظ بافت آنها صحبت به عمل آمده است بارها گفته شده است که روستاها چه نقشی در توسعه و آبادانی کشور دارد، بارها توجه به بافت و هویت روستایی مطرح شده است به همین جهت تکرار آن نه تنها دردی از این روستاها دوا نمی‌کند بلکه باعث کلی گویی شده است به همین جهت این بار روستای نظم آباد را از زاویه دیگر مورد بررسی قرار داده‌ایم، زاویه پنهانی که شاید کمتر به آن توجه شده است و آن چیزی جز بررسی بافت هویتی و اجتماعی این روستا نیست که در گفتگو با صاحب نظران ذیل از آنها پرسیده شده است که این روستا با چه نقص‌ها و تهدیدهایی از لحاظ بافت عمرانی، مباحث اجتماعی، فرهنگی، کشاورزی و غیره روبرو است و عامل به وجود آمدن این مسائل چیست؟

سوداگری زمین روستای نظم آباد را نابود کرده است

مرتضی سورانه، رئیس سابق شورای شهرستان اراک با هشدار به اینکه فرهنگ روستایی نظم آباد بخاطر سوداگری زمین و ساخت و ساز در حال استحاله است، گفت: روستاهایی همچون نظم آباد، گاوخانه بخاطر نزدیکی به اراک و فعل و انفعلاتی که از لحاظ رشد جمعیت و مهاجرت افراد به این روستاها اتفاق می‌افتد بر تمامی حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، شهری و غیره کلانشهر اراک تأثیرات منفی خود را می‌گذارد. به همین جهت باید به این روستاها نگاه توسعه متوازن صورت گیرد تا سر ریز آسیب‌های اجتماعی این روستاها به شهر اراک اضافه نشود.

وی ادامه داد: مناطق اقماری شهرستان اراک همچون نظم آباد باید مورد توجه و دقت بیشتری قرار گیرد تا در آینده سرنوشت این روستاها همچون روستای خانه میران نشود روستایی که دیگر اثری از فرهنگ و بوم روستایی در آن نیست و ویلاسازی جای فرهنگ اصیل روستایی را گرفته است.

سورانه تصریح کرد: کافی است به روستای نظم آباد سر بزنید، درخواهید یافت در وجب به وجب این روستا مشاور املاک وجود دارد، وجود این همه مشاور املاک نشان گر این است که این روستا گرفتار سوداگری زمین شده است.

وی گفت: هر چند افزایش قیمت زمین در وهله اول برای ساکنین روستای نظم آباد بسیار خوشایند بوده است ولی هم اکنون ساخت و سازهای بی رویه، حضور افراد غیر بومی در این روستا و رشد فزاینده جمعیت این روستا در اثر فروش زمین باعث شده آرامش از این روستا رخت ببندد و مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی را بوجود آورد.

آرامش از نظم آباد رخت بسته است

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک عنوان کرد: آرامش از این روستا رخ بسته است و اهالی روستا مادام از ورود فرهنگ مهاجم و ناامنی‌های اجتماعی و گاه‌ای فسادهایی که در آن صورت می‌گیرد گلایه دارند، به همین خاطر شورای روستای نظم آباد و دهیاری آن باید جدی تر در این حوزه ورود پیدا کند و سوداگری زمین را در این روستا متوقف کنند.

سورانه ادامه داد: بر خلاف روستای گاوخانه افراد با سطح درآمد بالا و وضعیت مالی خوب در روستای نظم آباد ملک خریده و اقدام به ویلا سازی کرده‌اند و حتی گاه‌ی به زمین‌های این روستا نگاه سرمایه‌ای می‌شود همین امر باعث شده که مردم این روستا نتوانند پای به پای افراد مهاجر در روستا سطح زندگی و معیشتی خود را ارتقا دهند و از این روستا کوچ کنند و به مناطق حاشیه‌ای اراک برای اشتغال و مسکن روی بیاورند، در واقع این عدم توازن باعث شده است که به جمعیت حاشیه نشین اراک اضافه شود.

رشد فزاینده مسکن قرمز در روستای نظم آباد

نظم آباد تبدیل به تفرجگاه آخر هفته عده‌ای خاصی شده است.
وی اظهار کرد: جاهایی که در آن ویلا سازی زیاد صورت گیرد از لحاظ جامعه شناسی می‌گویند که تعداد مسکن قرمز در آن زیاد می‌شود، منظور از مسکن قرمز مکان‌هایی هست که در آن جرم‌های اخلاقی همچون اعتیاد، عدم پایبندی به مباحث اخلاقی و غیره زیاد می‌شود متأسفانه این امر در نظم آباد افزایش پیدا کرده است به همین خاطر باید گفت روستای نظم آباد با مشکلات عدیده ای فرهنگی و اجتماعی روبروست و اگر به همین رویه ادامه پیدا تبدیل به یکی از کانون‌های آسیب‌های اجتماعی در شهرستان اراک خواهد شد.

سورانه با اشاره به نقش دادگستری استان مرکزی و دادستانی اراک برای کاهش معضلات روستای نظم آباد، گفت: متأسفانه جلسات حفظ حقوق بیت المال که توسط دادگستری استان مرکزی و دادستانی شهرستان اراک صورت می‌گیرد موسمی است و منظم برگزار نمی‌شود و می‌توان به جرأت گفت یک واقعیت در اراک از آن غفلت جدی شده است و آن برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاهایی همچون نظم آباد است.

وی تأکید کرد: قطعاً جهاد کشاورزی استان مرکزی، دادگستری و دادستانی شهرستان اراک می‌توانند قاطع‌تر با ساخت و سازهای غیر مجاز در نظم آباد برخورد کنند و مانع ساخت و سازهای غیر مجاز در این روستا شوند که اگر این امر صورت گیرد بیشتر معضلات روستای نظم آباد برطرف خواهد شد.

معاونت عمرانی استانداری مرکزی در ساماندهی روستای نظم آباد کم کاری کرده است

سورانه گفت: اگر امروز شاهد ساخت و سازهای بی رویه و عدم بروز رسانی طرح هادی روستایی در نظم آباد هستیم بدین خاطر است معاونت عمرانی استانداری مرکزی در این زمینه کم کاری و غفلت کرده است.

وی گفت: طرح هادی در روستاها مشابه طرح جامع در شهرها است طرح هادی محدوده روستا را مشخص می‌کند، با وجود اهمیت طرح هادی در توسعه روستایی متأسفانه طرح هادی روستا نظم آباد ناکارآمد است و پاسخگوی نیاز اهالی این روستا نیست.

طرح هادی روستای نظم آباد ناکارآمد است

حمیدرضا نوازنی، با اشاره به ناکارآمدی طرح هادی روستای نظم آباد بیان کرد: طرح هادی این روستا به این دلیل ناکارآمد است که جایی برای توسعه به غیر از سمت اراک ندارد و احتمال اینکه زمین‌های حدفاصل نظم آباد به اراک به کلانشهر اراک اضافه شود و نتوان آن را مدیریت کرد وجود دارد.

وی ادامه داد: توسعه روستای نظم آباد به دلیل جمعیت روستایی نیست بلکه بخاطر هجوم جمعیت مهاجری است که در این روستا ملک و زمین خریداری کرده‌اند و همجواری به شهر اراک یکی از دلایلی است که این روستا مورد استقبال بسیاری از افراد برای خرید زمین قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی تصریح کرد: اراضی که در روستای نظم آباد مورد دست اندازی و ساخت و سازهای غیر مجاز قرار می‌گیرد شامل اراضی دولتی و غیر دولتی هستند که اراضی دولتی نظارت بر آنان و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز بیشتر است ولی اراضی غیر دولتی که مربوط به اشخاص و زمین‌های کشاورزی هستند، تفکیک و خرید و فروش می‌شوند.

توسعه در طرح هادی روستای نظم آباد به خوبی دیده نشده است

نوازنی با بیان اینکه یکی از ایرادت طرح هادی جدید روستای نظم آباد این است که توسعه چندانی به سمت شهر اراک در این طرح دیده نشده است، گفت: آنچه که باید در توسعه روستای نظم آباد در نظر داشت این روستا قرار است به عنوان روستای گردشگری پوست اندازی کند و موردی که باید به عنوان یک اصل مهم در نظر داشت توسعه گردشگری باید بر اساس برنامه و ساختاری باشد و گرنه روستا با آسیب‌های متعددی روبرو خواهد شد.

وی ادامه داد: تقاضاها و درخواست‌های زیادی برای ایجاد سفره خانه سنتی و هتل در روستای نظم آباد هست که بیشتر جنبه ارزش افزوده برای زمین‌های نظم آباد دارند ولی مساله اصلی اینجاست که توسعه سفره خانه‌ها، هتل‌ها در روستای نظم آباد در حالی که ضریب اشغال تخت هتل‌های داخل شهر اراک پایین است، توجیه دارد یا خیر؟

روستای نظم آباد با مشکل جدی در حوزه آب و فاضلاب روبرو است

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی تصریح کرد: در آخرین جلسه کمیته فنی و زیر بنایی استانداری مرکزی مصوب شد به غیر از طرح هادی این روستا یک طرح گردشگری برای روستای نظم آباد تهیه شود و با توجه به اینکه، انجام این کار به عهده دفتر فنی استانداری مرکزی گذاشته شد تا توسعه سفرخانه ها، مناطق گردشگری و غیره بر اساس یک برنامه جامع و منظم صورت گیرد.

اداره کل میراث فرهنگی پس از ۲ سال نتوانسته طرح گردشگری این منطقه را تدوین کند
نوازنی گفت: یکی از بحث‌های جدی که نظم آباد با آن روبرو است و بنده فکر می‌کنم در آینده گریبان نظم آباد و شهر اراک را می‌گیرد بحث فاضلاب روستای نظم آباد است آنجا دامنه کوه است و سنگ بستر کوه است به همین خاطر امکان چاه جذبی نیست، با توجه به این شرایط فاضلاب اماکن گردشگری قرار است کجا رها شود؟ حتی برای مسکونی‌ها در نظم آباد مشکل فاضلاب داریم، حتماً باید برای فاضلاب روستای نظم آباد فکری شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات جدی روستای نظم آباد بحث تأمین آب این روستا است در حال حاضر روستای نظم آباد با مشکل کم آبی جدی روبرو است، این سوال مطرح می‌شود با وجود کم آبی، آب سفره خانه و مکان‌های تفریحی و گردشگری این روستا قرار است از کجا تأمین شود، بنده مشکلی با توسعه گردشگری در این روستا ندارم ولی تاکید دارم باید بر اساس برنامه و پیوست فرهنگی و اجتماعی این روستا توسعه یابد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی عنوان کرد: قرار بر این شد کار مطالعاتی طرح گردشگری روستای نظم آباد به یک مشاور سپرده شود تا این مشاور مشخص کند این روستا چقدر ظرفیت و گنجایش فضای گردشگری دارد و مکان‌های گردشگری و تفریحی کدام از نقاط روستای نظم آباد مستقر شوند. مشاور طرح تا ۶ ماه فرصت دارد که در کار مطالعاتی خود به این موارد بپردازد تا بر اساس طرح گردشگری سرمایه گذار در این روستا در حوزه گردشگری سرمایه گذاری کند.

تبدیل شدن نظم آباد به سکونتگاه اقماری

نوازنی اظهار کرد: یکی از دلایلی که عنوان می‌کنم طرح هادی جدید روستای نظم آباد ناکارآمد است بدین خاطر است که روستاهایی همچون نظم آباد، گاوخانه و خانه میران که با حجم انبوه جمعیتی بالای ۵ هزار نفر روبرو است نمی‌توان به آنها واژه روستا اطلاق کرد و نیازهای این مناطق را اندازه یک روستا دانست، مکانی همچون نظم آباد با جمعیت ۵ هزار نفر مکانی است که بافت اجتماعی آن به هم خورده است و از همه جای استان در این منطقه ساکن شده‌اند به همین خاطر طرح هادی روستایی نمی‌تواند پاسخگوی مکانی همچون نظم آباد باشد.

وی گفت: نظم آباد مقداری با روستای گاوخانه متفاوت است بافت اجتماعی گاوخانه در واقع یک بافت اجتماعی معمولاً طبقات ضعیف‌تر است، ولی افرادی که در نظم آباد زمین خریداری می‌کنند متمولین هستند که با دید سرمایه گذاری به این روستا نگاه می‌کنند. نظم آباد مقداری رویکردش گردشگری است افرادی که در نظم آباد زمین خریداری می‌کنند، تمایل دارند در زمینه گردشگری فعالیت کنند، احساس می‌کنند که آنجا یک منطقه‌ییلاقی مثل روستای خانه میران خواهد شد و قطعاً همینطور است، روستای نظم آباد در آینده به اراک متصل خواهد شد منتهی تا زمانی که ما به آن منطقه برسیم لازم است مقداری مدیریت بشوند. نظم آباد اگر به همین وضعیت پیش برود در آینده به سکونتگاه اقماری تبدیل می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با بیان اینکه اقبال شدید برای ساخت و سازهای مجاز در روستای نظم آباد وجود دارد، گفت: این اقبال بیش از حد ظرفیت روستایی نظم آباد است و در طرح هادی جدید روستای نظم آباد متأسفانه به این اقبال شدید توجه نشده است و همین امر باعث می‌شود این روستا با معضلات جدی روبرو شود.

بورس بازی زمین در نظم آباد اتفاق افتاده است

نوزانی هشدار داد: متأسفانه آنچه که در نظم آباد اتفاق افتاده است بورس بازی زمین است عده‌ای زمین کشاورزی را قطعه بندی کرده و با مبلغ هنگفت به عنوان زمین مسکونی و جایی که قرار است در آینده جز محدوده شهری شهر اراک شود، به فروش می‌رسانند به همین جهت در یک روستای کوچکی چون نظم آباد این تعداد انبوه بنگاه معاملات ملکی در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: در اثر این بورس بازی زمین، روستای نظم آباد در آینده حتماً استحاله و از حالت روستایی خود همچون روستای خانه میران خارج خواهد شد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی بیان کرد: هر چند مسئولین مدعی هستند حاشیه نشینی و روند رشد سکونتگاه‌های غیر رسمی در اراک را متوقف کرده‌اند و در مناطقی همچون چشمه موشک، فوتبال اجازه ساخت و ساز نمی‌دهند ولی این مسئله تأثیرات منفی خود را بر کلانشهر اراک خواهد گذاشت.

توسعه متوازن در روستای نظم آباد شکل نگرفته است

علی اکبر کریمی با بیان اینکه روستاها شرایط خاص و متفاوت‌تری نسبت به شهرها دارند، اظهار کرد: روستاها و به عنوان کانون‌های جمعیتی و همچنین کانون تولید معرفی می‌شوند اما ما در سال‌های اخیر با پدیده نزدیکی روستا به شهر مواجه هستیم که این امر باعث شده روستاها تا حد زیادی کارکرد تولیدی خودشان را از دست داده و تبدیل کانون جمعیتی صرف شوند.

وی گفت: نزدیکی روستاها به شهر یک مزیت محسوب شده و در عین ارزانی ملک به شهر برای رفع نیازهای خود نزدیک هستند و به نوعی هزینه زندگی در روستاها نسبت به شهر کمتر خواهد بود به همین خاطر استقبال از این روستاها نسبت به سایر نقاط شهری و روستاهای دور بیشتر خواهد بود که متأسفانه این امر برای چند روستای اراک همچون نظم آباد، گاوخانه و مرزیجران اتفاق افتاده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این روستاها تبدیل به روستاهایی شدند که دارای چند ویژگی هستند در وهله اول مهاجر پذیر شدند و جمعیتشان با یک رشد بسیار بالایی افزایش پیدا کرده است یعنی درصد رشد جمعیت در این روستاها بالا است و هیچ تناسبی با رشد متعارف در استان و حتی شهر اراک ندارد و از طرفی دیگر عمده جمعیت مهاجر هستند که از روستاهای دیگر شهرستان و حتی استان‌های دیگر که به دنبال کار یا فعالیت دیگری هستند به این روستاها مهاجرت می‌کنند.

کریمی تصریح کرد: بعضی از روستاها هستند که قابلیت اقلیمی و طبیعی خوبی هم دارند و این باعث می‌شود جذابیت‌های طبیعی برای اسکان در آنها بیشتر می‌شود و نوع اسکان متفاوت می‌شود که از جمله روستای نظم آباد از لحاظ آب و هوایی این ویژگی‌ها را دارد و طوری شده که بیشتر اقشار مرفه در این روستا ویلا سازی می‌کنند و محیط روستا تبدیل به محیط مدرن شهری شده و با امکانات خوب ولی به هر حال اسمش روستا است.

وی گفت: با عنایت به اینکه قوانین و مقررات ناظر بر زندگی روستا با شهر متفاوت است وقتی روستا این گونه تغییر پیدا می‌کند یعنی ماهیت مثل شهر دارد ولی از لحاظ موقعیت روستا است این یک تعارض و تناقض ایجاد می‌کند و باعث می‌شود در اداره و روند آنها اختلال ایجاد کند و ضمن اینکه برای محیط پیرامونش از جمله آن شهر بزرگ و کلانشهری همچون اراک که کنارش هست مشکلاتی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اولین انتظار و توقع این است که خیلی‌ها علاقه مند هستند در آن مکان ساکن بشوند بالطبع در آنجا اراضی محدودی است و طرح هادی روستا برای ساکنین آن روستا طراحی می‌شود و با یک رشد خیلی کم برای یک افق ۱۰ ساله طراحی می‌شود ولی اینجا با این درصد رشد فزاینده طرح هادی ظرف ۲ سال پر شده است.

توسعه روستای نظم آباد نیاز به بازنگری ندارد

کریمی اظهار کرد: اگر قرار باشد روستاهایی همچون نظم آباد بی مهابا توسعه پیدا کنند دیگر نمی‌توان جلوی این توسعه نامتوازن را گرفت ضمن اینکه مقررات ناظر بر روستا کشش و توان اداره یک روستای ۵ هزار نفری همچون نظم آباد را ندارد به عنوان مثال در روستای گاوخانه، مرزیجران و غیره جمعیت بالای چند هزار نفر رفته است و با مقرراتی که برای اداره روستا پیش بینی شده است نمی‌توان یک کانون جمعیتی چند هزار نفری را اداره کرد. ما هم اکنون مراکز بخشی در استان داریم که جمعیتشان خیلی پایین است حتی مراکز شهرستان داریم که جمعیت آنها در حد چهار الی پنج هزار نفر است ولی در مقابل یک روستا دارای پنج الی شش هزار نفر جمعیت است که این امر یک معضل می‌شود.

وی ادامه داد: البته مسئولین باید برای کنترل و مهار این گونه روستاها فکر کنند اگر شرایط این روستا به لحاظ محیطی و شرایطی مناسب است و بررسی تخصصی و کارشناسی جواب می‌دهد برنامه ادغام این روستا و الحاقشان به شهر را مد نظر قرار دهند که حداقل شهرداری با یک توان مدیریتی بالا با یک توان نظارتی بالا و قوانین و مقرراتی که بر یک پهنه شهر حاکم است بر آنجا حاکم بشود به عهده مسئولین اجرایی استان و شهر هست که به هر حال بررسی کنند که اگر این اتفاق لازم است پیوستن روستا به شهر را دنبال کنند و در غیر این صورت، قرار است در ماهیت روستا حفظ شود پس کنترل بیشتری بر آن داشته باشند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: به نظر بنده هر ۲ برای روستای نظم آباد قابل انجام است و می‌شود مطالعات مربوط به ادغام و الحاق این روستا به شهر اراک به صورت بلند مدت باشد و در عین حال کنترل‌های لازم بر روی این روستا اعمال شود که از مشکلاتی که بویژه مدیریت بر اراضی پیرامونی این روستا وجود دارد برطرف شود اینکه در روستای نظم آباد به عنوان مثال زمین به متری ۷ الی ۸ میلیون تومان رسیده است این نشان می‌دهد نظم آباد دیگر روستا نیست که ما بتوانیم ملاحظات روستا را بر آن سوار کنیم و لازم است نگاه ویژه و خاص داشته باشد.

وی ادامه داد: ساخت و سازهایی که آنجا انجام می‌شود ارزش بالایی دارد قیمت املاک در نظم آباد میلیاردی شده است و بالطبع اراضی اطرافش هم به ترتیب قیمت پیدا کرده است و هم اکنون یک رقابت شدیدی سر تصاحب و تملک اراضی اطراف نظم آباد ایجاد می‌شود که حتی اراضی اطراف که خارج از محدوده قانونی است و هیچ‌گونه ساخت و ساز در آن نیست قیمت بالایی پیدا می‌کند.

در طرح هادی جدید توسعه عمومی بر اراضی مردم پیش بینی نشده است

کریمی گفت: من جزئیات طرح هادی روستای نظم آباد را مطالعه نکرده‌ام ولی اجمالا اطلاعاتی کلی که از منطقه گرفتم و دو سه بار بازدید از منطقه نظم آباد داشتم در طرح هادی جدید هم توسعه عمومی بر اراضی مردم پیش بینی نشده است و ظاهراً یک قسمت از اراضی که در اختیار منابع طبیعی بوده است در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته و بنیاد مسکن برنامه‌های ساخت و ساز و واگذاری دارد آن را به محدوده الحاق کردند و کار جدیدی قاعدتاً نشده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به طور منطقی هر کجا که بالاخره این فضا ایجاد می‌شوند ناخودآگاه املاک رشد می‌کنند و رقابت در خرید و فروش املاک بالا می‌رود و نظم آباد از لحاظ آب و هوایی مطلوب است و نوع اقشاری که در آنجا می‌روند اقشار مرفهی هستند که ساخت و سازهای مناسب انجام می‌دهند و نتیجتاً قیمت‌ها در این روستا بیشتر از جاهای دیگر بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه قطعاً چشم پوشی ها برای ساخت و سازهای غیرمجاز در نظم آباد توسط مسئولین استان صورت گرفته است
، عنوان کرد: وقتی کانون‌های جمعیتی اینگونه ای همچون نظم آباد و خانه میران شکل می‌گیرد شکی نیست مسئولین امر در آن دوره که این اتفاقات افتاده است، یا اراده داشتند که با اراده آنها این امر اتفاق افتاده است یا هیچ عزم و اراده‌ای برای جلوگیری از آن نداشتند.

مسئولین استان در ایجاد بحران نظم آباد نقش دارند

کریمی ادامه داد: اخباری داریم که برخی از مسئولین حوزه عمرانی استان در سال‌های گذشته خودشان در همین خانه میران ملک و ویلا دارند و خود این عاملی است که به هر حال تشویق و تبلیغ کنند که امکاناتی را به آن سمت سوق دهند و زیر ساخت‌های آنجا را تقویت کنند که این خودش می‌شود عامل توسعه و نکته مهم این است که وقتی روستا وقتی هویت مشخصی به لحاظ فرهنگی دارد وقتی این ماهیت و هویت خودش را از دست می‌دهد اولاً بافت بومی آنجا معمولاً متضرر می‌شود و اصلاً در این اتفاقات حل می‌شوند و این باعث گلایه و اعتراض آنها است هم اکنون در جایی مثل خانه میران یا نظم آباد بروید چیزی به اسم بافت سابقش نمی‌بینید و آن بافت از بین رفته است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حالا که این اتفاق و تحول می‌افتد باید برای فضای جدید یک فرهنگ و مقررات جدید و یک چهارچوب‌های جدیدی تعریف بشود، ولی متأسفانه این امر صورت نمی‌گیرد.

وی گفت: روستاهایی که دچار این گونه تحولات می‌شوند باید توسط مسئولان باز تعریف بشوند و با آن تعریف جدید با آنها برخورد بشود حالا آن تعریف ممکن است الحاق به شهر بشود یک محله‌ای از شهر یک حالت دیگر این گونه است با حفظ نام روستا یک تعریف جدید فرهنگی بشود.

تغییر کاربری اراضی زراعی باغ‌ها یکی از بحث‌های مهم در روستای نظم آباد است

دادستان سابق عمومی و انقلاب اراک در خصوص مشکلات روستای نظم آباد اظهار کرد: روستاهایی همچون نظم آباد، گاوخانه، مرزیجران مناطق حاشیه‌ای هستند که در حال توسعه‌اند به همین جهت میل و رغبت نسبت به این مناطق وجود دارد.

وی ادامه داد: مردم بعضی از این روستاها در املاک خودشان تصرفاتی کرده و مجوزاتی دریافت می‌کنند که نمی‌توان طبق مجوز به آنها ایراد گرفت و ورود پیدا کرد ولی مناطقی که در حوزه منابع طبیعی هستند اگر ساخت و سازی در آن صورت گیرد دادستانی پیگیری کرده و تذکرات و اقدامات لازم را انجام خواهد کرد.

قاسمی تصریح کرد: ساخت و سازهای غیر مجازی که در منطقه نظم آباد صورت می‌گیرد سازمان‌های مربوطه مثل منابع طبیعی متولی هستند که اینها را سریع بررسی کرده و با تطبیق نقشه و اسناد اگر تخلف و جرمی باشد سریعاً ضمن تصرف، تخریب کنند ضمن اینکه در جلسه حفظ حقوق بیت المال که توسط دادگستری استان مرکزی و دادستانی برگزار می‌شود این موضوع مکرراً مطرح شده و حساسیت ویژه ای روی آن است.

قاسمی ادامه داد: این حساسیت‌ها و نظارت‌ها نسبت به ساخت و سازها در روستای حاشیه‌ای اراک همچون نظم آباد وجود دارد و با متخلفین در کوتاه‌ترین زمان ممکن قاطعانه برخورد می‌شود.

وی عنوان کرد:تغییر کاربری اراضی زراعی باغ‌ها یکی از بحث‌های مهم در روستاهایی همچون نظم آباد است که در این حوزه هم حسب مورد چون خارج از محدوده شهری است طبق قانون، جهاد کشاورزی مکلف و مسئول است که بدواً ممانعت کند.

دادستان اسبق عمومی انقلاب اراک تصریح کرد: طبق قانون و قانون حفظ اراضی زراعی و باغ‌ها اگر تغییر کاربری در اراضی زراعی صورت گیرد جهاد کشاورزی موظف است سریعاً به دستگاه قضا گزارش و اعلام جرم کنند کند البته بررسی این جرم در حوزه دادسرا نیست و در حوزه دادگاه است و دلیل این امر این است که تغییر کاربری اراضی کشاورزی جرم درجه هفت محسوب می‌شود، دادگاه اگر سریعاً حکم قلع و قمع صادر بکند آن وقت دادسرا اجرا می‌شود.

سوداگری زمین در روستای نظم آباد اتفاق افتاده است

قاسمی گفت: بحثی دیگر که در روستاهایی همچون نظم آباد با آن مواجه هستیم فریب خریداران زمین در منطقه خارج از محدوده روستایی است در منطقه خارج از حریم روستایی بنا به قانون هیچ امکاناتی همچون آب، برق و گاز به زمین خریداری ارائه نمی‌شود ولی متأسفانه در رانتی که در نظم آبادی اتفاق افتاده است مردم را به امید اینکه در طرح هادی جدید این مناطق جز محدوده شهری و روستایی اضافه خواهد شد این زمین‌ها را به فروش می‌رساند در صورتی که در طرح هادی جدید روستای نظم آباد بخش اندکی به محدوده روستایی اضافه می‌شود به همین خاطر می‌طلبد مردم در خرید زمین دقت‌های لازم را انجام داده و فقط به حرف مشاورین املاک اعتماد نکنند و استعلام زمین را از دستگاه متولی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه روستای نظم آباد با آسیب‌های اجتماعی عدیده ای به غیر از ساخت و ساز مواجه است، بیان کرد: یکی از معضلات این روستا جرایمی است که در تفرجگاه‌ها و ویلاهای این روستا اتفاق می‌افتد که مسئول برخورد با این جرایم اداره اماکن است. اگر جرم مشهود باشد اداره اماکن موظف است برخورد کند و اگر جرم غیرمشهود باشد مورد پس از گزارش به دادستانی و مقام قضائی بررسی می‌شود و در صورت اثبات جرم قاطعانه و در اسرع وقت اقدام صورت می‌گیرد. خوشبختانه دستگاه قضا و دادستانی برای بررسی این موضوعات و صدور حکم ۲۴ ساعته آماده باش است.

قاسمی ادامه داد: متأسفانه بعضی از جرایم در جامعه ما اتفاق می‌افتد که به آن جرایم آخر هفته می‌گویند جرایمی که متأسفانه ناشی از اعتیاد، پارتی‌های که بعضاً مسائل اخلاقی در آن رعایت نمی‌شود و حتی ممکن است در بعضی از این خانه‌ها هم اتفاق بیافتد اینها اگر محرز بشود که مرکز فساد، فحشاء است قطعاً به محض اینکه به مقامات قضائی گزارش بشود حتماً دستورات لازم صادر می‌شود و نیروی انتظامی برخورد لازم را انجام می‌دهد.

قاسمی گفت: مواردی بوده که مقامات قضائی استان چندین مرکز فحشاء را شناسایی و عوامل آن را دستگیر کرده است و هم اکنون بعضی از این افراد در زندان هستند و با آنها طبق قانون برخورد می‌شود.

وی اظهار کرد: بنده معتقد هستم یکی از ضعف‌هایی که در کشورمان با آن مواجه هستیم عدم شفاف سازی برخورد با تغییر اراضی کشاورزی است، باید بپذیریم که میل به ساختن یا رفتن به خانه‌هایی که در محدوده‌های روستا هست زیاد شده است و این در همه کشور هم هست. مردم بایستی توجیه باشند. هم جوانان توجیه و هم خانواده‌هایشان توجیه بکنند که گرفتار افراد مختلفی در این حوزه از جهت کلاهبرداری و مرکز فساد و فحشاء نشوند.

قوانین ما در حوزه اراضی زارعی و روستایی شفاف نیست

قاسمی ادامه داد: قوانین کشور ما در حوزه اراضی زارعی، اراضی روستایی، حریم‌ها، حدودها و مجوزها نقص دارد و خیلی جاها شفاف نیست به عنوان مثال حریم هر روستایی که مشخص شد تاکید شود به هیچ وجه سازمان‌های خدمت رسان ارائه خدمت نکنند و به صورت قطعی مشخص بشود که مردم دچار سردرگرمی نشوند و زودتر محدوده روستا و حرایم آن مشخص شود تا مردم آگاه باشند.

دهیاری‌ها به تخلفات در روستاهایی همچون نظم آباد دامن می‌زنند

قاسمی گفت: این اطلاع رسانی به مردم باید از طریق رسانه‌های جمعی، فضای مجازی باید صورت گیرد در واقع متولی این امر نهادهایی همچون استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها هستند بعضی مواقع شاهد هستیم خود دهیاری‌ها به این تخلف‌ها دامن می‌زنند، شاهد هستیم اعضای شورای شهر و روستا و دهیاری‌ها خودشان یک بنگاه معاملاتی زدند و مردم را به این سمت تشویق می‌کنند، متأسفانه این جرم نیست یعنی ما باید جرم انگاری در این حوزه بشود که فردی که اقدام به فروش حریم روستا می‌کند حداقل یک عنوان مجرمانه به فرد دهند طرف زمین را فروخته است آیا خرید و فروش زمین جرم است؟ نه در صورتی که ظاهر و باطن قضیه چیز دیگری است.

وی با بیان اینکه روستای نظم آباد با مشکلات اجتماعی فراوانی روبرو است، گفت: در رشته حقوق مبحثی به نام جرم شناسی بوم شناسی وجود دارد در این حوزه‌ها بخاطر شرایط محیطی که دارند جرایم ویژه در آن اتفاق می‌افتد مثل جرایم زمین خواری است کنار این یک سری افراد هستند که کوه خواری می‌کنند یکی از مواردی که منابع طبیعی مورد تصرف قرار می‌گیرد مکان‌هایی همچون روستاهای نظم آباد است.

قاسمی ادامه داد: دومین بحث تغییر کاربری اراضی زراعی است بالاخره اینها یک سری زمین‌هایشان زراعی است و متأسفانه این را به اسم زمین مسکونی می‌فروشند که البته اگر اعلام جرم نشود دستگاه قضا و دادستانی نمی‌تواند به دعوا وارد شود چرا که زمین شخصی بوده و فرد باید به عنوان کلاهبردار از فرد شکایت بکند، و تا شکایت نکنند دستگاه قضا و دادستانی متوجه نمی‌شود و نمی‌تواند ورود پیدا کند.

جرایم آخر هفته در روستای نظم آباد زیاد است

وی گفت: یکی از مباحثی که روستای نظم آباد با آن مواجه است وقوع جرایم اخلاقی در این روستا است، متأسفانه جرایم آخر هفته مثل استعمال مواد مخدر، پارتی‌ها مختلطی که بحث اخلاقی دارند معمولاً در حوزه نظم آباد اتفاق می‌افتد.

قاسمی کرد: پیوست‌های فرهنگی در روستای نظم آباد به اندازه کافی نیست ما معتقدیم هر کار عمرانی بایستی یک پیوست فرهنگی داشته باشد یعنی در کنار کار عمرانی به توسعه تأسیس کتابخانه، مساجد، فضای تفریحی و بازی توجه شود و با نگاه پیشگیری ساخت و سازها صورت گیرد چون هدف از توسعه این است که به آرامش برسیم فردی که خانه باغ می‌گیرد می‌خواهد به آرامش برسد ولی بعضی از مواقع اینها آرامش را از انسان‌های دیگر می‌گیرد و آسیب‌های فراوانی را به آن منطقه وارد می‌کند.

با تخلفات در روستای نظم آباد قاطعانه برخورد می‌شود

حجت الله درودگر، رئیس دادگاه عمومی انقلاب اراک در رابطه با برخورد دستگاه قضا با متخلفین در روستای نظم آباد عنوان کرد: میزان و نحوه برخورد با متخلفین در بحث تغییر کاربری اراضی زراعی و تصرفات اراضی ملی را قانون مشخص کرده است و برخورد قاطع صورت می‌گیرد. حتی همکاران بعضی از مسئولین که در این زمینه‌ها کم کاری کرده‌اند، تحت تعقیب قرار داده‌اند و برای آنها پرونده قضائی وجود دارد چه برسد به افرادی که مرتکب تخلف و جرم شده‌اند و تغییر کاربری انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: طبق قانون تکلیف مشخص است علاوه بر جزای نقدی، بنا باید قلع و قم شود مگر مواردی که به موقع طرح شکایت نشده است و موضوع مورد مشمول مرور زمان شده باشد باز قانون دست قاضی را بسته است ولی سیاست کلی همسو با دستگاه قضا و قاطعیت در برخورد این تخلفات و جرایم است و مطمئن باشید که همکاران ما نهایت سعی و تلاش را دارند و آرای قاطع صادر می‌کنند.

رئیس دادگاه عمومی انقلاب اراک تصریح کرد: جرم باید به موقع گزارش داده شود جرم تغییر کاربری اراضی زراعی مجازات درجه هفت است و سریع مشمول مرور زمان می‌شود اگر در مهلت مقرر طرح شکایت نشود مشمول مرور زمان شود دست قاضی بسته می‌شود.

 از آنچه که کارشناسان و مسئولین امر در رابطه با روستای نظم آباد بیان کردند می‌توان این برداشت کرد که این روستا با آسیب‌های جدی در حوزه فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، کشاورزی و غیره روبرو است که بخشی از آن بخاطر عدم شفاف بودن قوانین و بخش دیگر به کم کاری برخورد نهادها و مهم‌تر از همه تصویب طرح‌های ناکارآمدی همچون طرح هادی روستای نظم آباد بر می‌گردد که اگر رویه به همین صورت ادامه پیدا کند این روستا به عنوان یک کانون بحران در شهرستان اراک محسوب می‌شود، هر چند دستگاه قضا در این حوزه جدی ورود پیدا کرده است ولی این دستگاه دست تنها است و می‌طلبد نهادهای دیگر برای پیشگیری از این بحران به یاری دستگاه قضا آمده تا روستای نظم آباد از این بحران‌ها خارج شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.