Tuesday, 16 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 19 محرم 1444
شناسه خبر : 45
  پرینتخانه » اتاق خبر تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹ | 241 بازدید | ارسال توسط :

کاهش ۱.۳ درصدی نرخ بیکاری روستایی در سه سال گذشته

محمد امید روز سه شنبه در جلسه مشترک کارگروه امور اقتصادی، اشتغال و توسعه صادرات استان زنجان، با تبریک روز ملی روستا و عشایر و با اشاره به افتتاح پایانه صادراتی فرش دستباف در زنجان، افزود: مهمترین و مستعدترین استان در کشور که می‌توانست این پایانه صادراتی در آن افتتاح شود، استان زنجان بود.

کاهش ۱.۳ درصدی نرخ بیکاری روستایی در سه سال گذشته

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد امید روز سه شنبه در جلسه مشترک کارگروه امور اقتصادی، اشتغال و توسعه صادرات استان زنجان، با تبریک روز ملی روستا و عشایر و با اشاره به افتتاح پایانه صادراتی فرش دستباف در زنجان، افزود: مهمترین و مستعدترین استان در کشور که می‌توانست این پایانه صادراتی در آن افتتاح شود، استان زنجان بود.
وی خاطرنشان کرد: به طور مسلم نظام اسلامی از زمان انقلاب تاکنون خدمات شایانی به روستاییان انجام داده است و طبق شواهد مراکز آماری بین المللی و منطقه ای جمهوری اسلامی در اقدامات زیربنایی برای روستا خدمات بسیاری انجام داده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری با اشاره به توجه ویژه دولت به عشایر، تصریح کرد: شاخص ها در زمینه کمک به روستاها به صورت چشمگیری رشد کرده به طوری که ۸۸ درصد از روستاهای کشور از گاز طبیعی برخوردار شده اند و همین امر بیش از ۵۵ هزار کیلومتر لوله گذاری را شامل می‌شود که البته استان زنجان در این زمینه پیشتاز بوده است.
وی با اشاره به زیرساخت‌های روستایی، یادآور شد: در زمینه مجتمع های آبرسانی روستایی اقدامات خوبی انجام شده همچنین در زمینه شبکه های اطلاعات و اینترنت روستاهای کشور بالای ۹۶ درصد برخورداری دارند.
دکتر امید با اشاره به اقدامات تاثیرگذار در زمینه اشتغال روستاییان، اظهار داشت: با هزینه ۱.۵ میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان و همچنین منابع دیگر نرخ بیکاری روستایی از ۸.۷ درصد در سال ۹۶ با کاهش ۱.۳ درصد هم اکنون به ۷.۳ درصد رسیده است.
وی با اشاره به حساسیت رییس جمهوری بر منابع در نظر گرفته شده برای مناطق روستایی و نمود آن در کشور، تاکید کرد: ما به عنوان مجموعه‌ای که خدمات دولت را در کشور هماهنگ، منسجم و رصد می کنیم، شاهد اثرات خوب اقدامات در روستاها هستیم.
امید با اشاره به عنایت ویژه مقام معظم رهبری در حوزه روستایی، خاطرنشان کرد: هدف انقلاب رفع محرومیت و توجه به تولید کشور بوده و با توجه به اینکه روستاییان بخش مولد جامعه هستند باید مورد توجه ویژه باشند.
وی با اشاره به زنجیره و چرخه کامل و قوی فرش تاکید کرد: ما از زنجیره های تولیدی که چنین چرخه قوی و کاملی دارند مانند کفش و خرما هم حمایت کرده ایم و در استان زنجان نیز با توجه به امر اصلاح نژاد دام بدون نوبت حمایت می‌کنیم، چراکه این موضوع مهم بیش از ۳۰ سال دغدغه ما بوده است.
دکتر امید به مزایای راه اندازی پایانه صادراتی فرش دستبافت استان زنجان اشاره و تاکید کرد: بسیاری از فرش های نفیس کشور دست بافت قالیبافان استان زنجان است که به نام شهرهای دیگر شهرت یافته، از این رو افتتاح این پایانه برای معرفی قالی زنجان بسیار هوشمندانه بوده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری با اشاره به افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در روستاها به شمار افراد تحت پوشش بیمه اجتماعی با دستور رییس جمهوری، خاطرنشان کرد: با این هدیه رییس جمهوری به روستاها حجم بیمه شدگان تحت پوشش بیمه اجتماعی در روستاها به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید.
وی تاکید کرد: دولت در سال آینده دوسوم سهم بیمه این یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را پرداخت خواهد کرد با این حال تلاش داریم کل سهم بیمه این افراد تا ۵ سال به طور کامل توسط دولت پرداخت شود.
دکترامید ابراز کرد: سهم بیمه ۶ ماهه دوم امسال با ۶ ماه سال آینده این افراد یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که دولت کل این مبلغ را به صندوق بیمه روستاییان و عشایر پرداخت کرده که بخش عمده آن را با الویت استان زنجان به فرشبافان در کشور اختصاص دادیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.