Tuesday, 28 September , 2021
امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰ - 21 صفر 1443
شناسه خبر : 272
  پرینتخانه » اتاق خبر تاریخ انتشار : 23 ژانویه 2021 - 15:24 | 98 بازدید | ارسال توسط :

خروج دختران ۱۲ ساله کبودراهنگی از تکفل بیمه‌ای پدر؟!

ایسنا/همدان مردم تحمل قانون‌هایی که هر روز به اختیار مدیران مناطق تغییر می کند را ندارند به طوریکه چندیست اداره تأمین اجتماعی شهرستان کبودراهنگ قانون جدیدی وضع کرده به طوریکه بنا به اظهارات مردم دختران ۱۲ ساله شان از تکفل بیمه‌ای پدر خارج شده اند.

خروج دختران ۱۲ ساله کبودراهنگی از تکفل بیمه‌ای پدر؟!

در واقع دختران تا زمان عقد تحت تکفل بیمه ای پدر هستند و درصد بسیار پایینی از دختران در شهرستان کبودراهنگ در سن زیر ۱۵ سال ازدواج می کنند، آن هم در روستاهای دور افتاده اما امسال چندین مورد پیام مردمی به خبرنگار ایسنا رسیده که اداره تأمین اجتماعی این شهرستان دختران را در ۱۲ سالگی از تکفل بیمه ای پدر خارج می کند.

در شهرستانی که شاید دو درصد از دختران در ۱۲ سالگی ازدواج می کنند، تأمین اجتماعی قطع کردن بیمه دخترانی که زیر پوشش بیمه پدر هستند و به سن  ۱۲ سالگی رسیده اند را جزء قانون خود قرار داده است.

پدری که پس از چندین روز دوندگی متوجه شده است که تأمین اجتماعی شهرستان کبودراهنگ قانونی مجزا از قوانین تأمین اجتماعی کشوری دارد، به خبرنگار ایسنا می گوید: هفته گذشته دخترم را به مطب یکی از پزشکان شهر کبودراهنگ بردم، پس از مدت ها نوبت ما رسید و رفتیم خدمت آقای دکتر و دفترچه دخترم را که تا آخرین برگ اعتبار دارد را با سیستم چک کرد و کلی از قطعی سیستم و برنامه جدید تأمین اجتماعی گلایه کرد و سپس گفت که اعتبار دفترچه دختر شما قطع شده، گفتم دلیلی ندارد، بنده نزدیک به ۳۰ سال است که بیمه تأمین اجتماعی هستم و بیمه ام را هم اداره واریز کرده. دوباره چک کرد و گفت قطع است. پس از ساعت ها معطلی به اداره تأمین اجتماعی رفتم و علت را جویا شدم. کارمند اداره تأمین اجتماعی با کنایه گفت کبودراهنگ است دیگر! چون در کبودراهنگ دختران در سنین پایین ازدواج می کنند، ما هم اعتبار بیمه درمان دخترتان را قطع کردیم. شناسنامه اش را بیاورید اگر ازدواج نکرده بود تمدید می شود.

این پدر ادامه می دهد: لطفا مسئولان سازمان تأمین اجتماعی پاسخ دهند، اگر این قانون کشوری است ما با جان و دل قبول می کنیم، اگر فقط در کبودراهنگ این تصمیم گرفته شده ما چه گناهی کردیم که با دختر مریض ۱۲ ساله چندین ساعت برای یک تصمیم نادرست، معطل شویم. آیا بیمه شده های کبودراهنگ از این قانون اطلاع دارند؟

او اظهار می کند: چرا قبل از قطع بیمه اطلاع ندادند شناسنامه دخترم را خدمتشان ببریم. چند نفر در شهرستان ازدواج در سنین پایین دارند و چند نفر از اینها بیمه تأمین اجتماعی هستند که چنین تصمیمی گرفته شده است؟ منتظر پاسخ هستیم.

خبرنگار ایسنا پس از شنیدن صحبت های این پدر، گفتگویی نیز با والدین چند دختر که به سن ۱۵ سالگی رسیده اند، انجام داد. حمید، اکبر، روح الله، نادر و عباس، پدر دخترانی بودند که گفتند ما هر بار که فرزندمان را پیش پزشک می بریم این مشکل را داریم و از مدیران تأمین اجتماعی تقاضا داریم بیش از این مردم را در گیر و دار کاغذبازی قرار ندهند چراکه مردم شهرستان کبودراهنگ به ویژه روستاهای اطراف به اندازه کافی مشکلات معیشتی و طی کردن مسافت های طولانی برای انجام کارهای اداری را دارند و ما روستایی در شهرستان کبودراهنگ داریم که ۱۳۰ کیلومتر با مرکز شهرستان فاصله دارد و برای انجام امور کاغذبازی بیمه تأمین اجتماعی باید مبلغ سنگین کرایه و سختی طاقت فرسای راه را تحمل کند.

در ادامه به سراغ مسئولی از سازمان تأمین اجتماعی استان همدان رفتیم تا از چند و چون ماجرا مطلع شویم اما معاون سازمان تأمین اجتماعی استان همدان اظهار بی اطلاعی کرد و وعده پیگیری موضوع داد و قرار شد به مسئولان شهرستان کبودراهنگ تذکر داده شود.

معاون سازمان تأمین اجتماعی استان همدان با تکذیب قطع بیمه دختران ۱۲ ساله توسط این سازمان، می گوید: براساس قانون سازمان تأمین اجتماعی برای دختران بالای ۱۴تا ۱۵ سال با ارائه مدارک شناسایی دفترچه درمانی صادر می‌شود اما خدمات تأمین اجتماعی متوقف نمی‌شود.

شریعتی در گفت‌وگو با ایسنا، در سیستم هوشمند سازمان تأمین اجتماعی فرزندان دختر زیر ۱۵ سال اصلاً نیازی به ارائه مدرک شناسایی ندارند، اظهار می کند: در سیستم سازمان تأمین اجتماعی فرآیندها به صورت سامانه ای انجام می‌شود و فرزندان دختر بالای ۱۵ سال توسط سیستم به ما اعلام می‌شوند که در این حالت تا زمان ارائه مدرک بیمه شده به صورت تعلیق نگه داشته می‌شوند.

او ادامه می دهد: براساس قوانین کشور فرزندان دختر بالای ۱۵ سال و پسران بالای ۲۱ سال برای دریافت دفترچه بیمه باید شناسنامه همراه داشته باشند در غیر این صورت به صورت خودکار متوقف می‌شود تا زمانی که افراد نسبت به ارائه مدارک اقدام کنند.

شریعتی با اشاره به اینکه در برخی از شهرستان ها از جمله کبودراهنگ دختران در سنین پایین ازدواج می‌کنند و به سازمان تأمین اجتماعی اعلام نمی‌کنند، یادآور می شود: با این وجود بیمه این افراد توسط سازمان قطع نمی‌شود مگر اینکه گزارشاتی در این باره به سازمان اعلام شود اما اگر ازدواجی هم صورت گرفته باشد خدمات تأمین اجتماعی متوقف نمی‌شود.

او با تأکید بر اینکه حتماً به تأمین اجتماعی شهرستان کبودراهنگ در زمینه اتفاق پیش آمده تذکر داده می‌شود، بیان می کند: نزدیک به یک میلیون نفر از جمعیت استان همدان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند و تاکنون در هیچ جای استان چنین موردی رخ نداده است اما با این وجود موضوع را از شهرستان کبودراهنگ پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.